Organizacja pogrzebu z domem pogrzebowym


Rodziny zmarłych chcą, aby ostatnia droga ich bliskich była odpowiednio przygotowana i poprowadzona. Dlatego też zazwyczaj zatrudniają do jej przygotowania odpowiednich specjalistów, którzy przede wszystkim mają w tym odpowiednie doświadczenie. Firmy pogrzebowe, bo o nich mowa, doskonale wiedzą, jak ważne jest dla rodzin zmarłych właściwe przygotowanie uroczystości pogrzebowych. Jednak bardzo ważną kwestią jest to, aby zmarły był traktowany z szacunkiem i w odpowiedni sposób.

Dobry zakład pogrzebowy i jego cechy

Jeśli chodzi o wybór najlepszej firmy pogrzebowej, to znaczna większość rodzin przyznaje, że korzystają z usług zakładów z którymi mieli styczność oni sami lub ich przyjaciele i są zadowoleni z wykonanej usługi. Obecnie coraz częściej firmy pogrzebowe zatrudniane są do kompleksowego zaplanowania i przeprowadzenia pogrzebu, aby rodzina nie musiała się o nic martwić. Jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiednie przechowywanie ciała. Najczęściej firmy pogrzebowe odbierają ciało natychmiast po śmierci, bez względu na to, gdzie nastąpił zgon. Do czasu ustalenia terminu uroczystości pogrzebowych jest przechowywane w odpowiednich chłodniach w niskiej temperaturze. Firmy pogrzebowe poza przechowywaniem i transportem zwłok w odpowiedni sposób przygotowują również zmarłego do uroczystości. Konieczne jest dokładne umycie zwłok jak również ich ubranie we wskazane przez rodzinę ubranie, a często również wykonanie odpowiedniego makijażu. Bardzo często rodzina bowiem życzy sobie, aby podczas uroczystości pogrzebowych trumna z ciałem była otwarta, aby bliscy mogli pożegnać się ze zmarłym. Oczywiście nie zawsze jest to wskazane, na przykład w sytuacji gdy ktoś zmarł w wypadku i obrażenia są rozległe. W takiej sytuacji pracownicy firm pogrzebowych niezwykle często muszą przekonać rodzinę, aby trumna pozostała zamknięta podczas uroczystości pogrzebowych. Dom pogrzebowy zajmuje się również przygotowaniem wielu innych elementów, jak na przykład zamówieniem kwiatów czy przygotowaniem klepsydr, informujących o pogrzebie. Bywa że bliscy życzą sobie na przykład oprawę muzyczną, wówczas często jej organizacją zajmuje się również zakład pogrzebowy.

Jak szukać odpowiedniej firmy pogrzebowej?

Zazwyczaj większość osób kieruje swoje kroki w pierwszej kolejności do najbliższych zakładów pogrzebowych. Bliskie położenie sprawia, że koszty związane z transportem ciała do domu pogrzebowego jak również potem na miejsce uroczystości są niższe. Oczywiście dla rodzin ważne jest również to, czy konkretny zakład pogrzebowy (polecamy EPITAFIUM z Krakowa) posiada doświadczenie w organizowaniu pochówku w wybranej przez rodzinę formie. Obecnie bowiem coraz częściej poza tradycyjnym pochówkiem katolickim rodziny decydują się na kremację lub tak zwany pochówek świecki. Ich forma nieco różni się od pogrzebów katolickich dlatego wybrany zakład powinien mieć doświadczenie w ich organizacji aby spełnić wszystkie oczekiwania rodziny. Nieco mniejsze znaczenie w takich sytuacjach na cena usługi, jednak na nią rodziny zmarłych również patrzą podczas wyboru konkretnego zakładu. Zakres usług, jakie oferuje konkretna firma pogrzebowa również często wpływa na podjęcie decyzji rodziny o wyborze, większość decyduje się na taki, który oferuje bardzo szeroki zakres usług, nawet jeśli nie korzystają ze wszystkich możliwości. Bywa że rodzina zgłaszając się do firmy pogrzebowej ma konkretnie ustalone oczekiwania, często jako dyspozycje pozostawione przez samego zmarłego a wypadek jego śmierci. W takich sytuacjach członkowie rodziny zazwyczaj chcą je wypełnić jak najskrupulatniej

Odpowiednie przygotowanie pogrzebu jest bardzo ważne dla rodziny zmarłego. Ważny jest każdy element, nie tylko przygotowanie ciała zmarłego, ale również zadbanie o wszystkie szczegóły, takie jak kwiaty, oprawa muzyczna czy nawet przygotowanie poczęstunku dla osób które uczestniczą w pogrzebie. Nie dziwi więc fakt że rodzina zmarłego zazwyczaj poszukuje odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który pomoże w kompleksowym przygotowaniu całej uroczystości ostatniego pożegnania.

Różne możliwości pochówku

Obecnie firmy pogrzebowe starają się sprostać oczekiwaniom wszystkich zgłaszających się do nich rodzin. Z każdym rokiem widać, że nie tylko tradycyjny pochówek katolicki jest wybierany przez rodziny, coraz częściej decydują się oni na kremacje bliskich lub też pochówek świecki. Bardzo często wybranie konkretnej formy pogrzebu to nie tylko wybór rodziny, bywa że wcześniej zmarły pozostawił dyspozycje dotyczące postępowania na wypadek swojej śmierci. W takiej sytuacji rodzina najczęściej chce jak najlepiej i najdokładniej je wypełnić, aby dzięki temu zapewnić przede wszystkim sobie wewnętrzny spokój. Różne formy pochówku różnią się od siebie  przede wszystkim ich przebiegiem, ale również przygotowaniem do nich. Dlatego firma pogrzebowa powinna posiadać odpowiednie doświadczenie w realizacji uroczystości według wymogów określonych przez rodzinę. Oczywiście bez względu na wybraną formę pochówku bardzo ważne jest to, aby firma pogrzebowa od początku zajęła się ciałem zmarłego. Mowa tutaj o jego odebraniu z miejsca śmierci jak również właściwym przechowywaniu do czasu ustalenia terminu uroczystości pogrzebowych. Czasem wybór konkretnej formy pochówku wymaga przygotowania nieco odmiennych elementów, ważnych podczas danej uroczystości pogrzebowej. Niektóre rodziny chcą również dodatkowych opcji, dlatego zakład pogrzebowy powinien być na nie przygotowany. Mowa tutaj na przykład o indywidualnej oprawie muzycznej, którą  często rodziny cha zamówić zgodnie z własnymi wymogami lub też dyspozycjami zmarłego.

Odpowiednie wybranie firmy pogrzebowej

Aby odpowiednio wybrać firmę pogrzebową, rodziny bardzo często sprawdzają opinie na ich temat. Większość z nich decyduje się na skorzystanie z usług firm lokalnych. Nie tylko ułatwia to kontakt pomiędzy rodziną oraz domem pogrzebowym, ale również wpływa znacząco na koszty związane z pogrzebem. Nie można bowiem zapominać o konieczności transportu zwłok z miejsca śmierci do chłodni a następnie do miejsca realizacji uroczystości pogrzebowych. Im dalsza odległość tym zazwyczaj wyższe koszty transportu, co powoduje że rodzina musi zapłacić znacznie więcej. Często również wybór odpowiedniej firmy uzależniony jest od tego, jaki zakres usług proponuje i czy jest w stanie spełnić wszystkie wymogi rodziny zmarłego. Firma pogrzebowa zazwyczaj dba również o zamówienie kwiatów czy też organizację poczęstunku dla żałobników, jeśli rodzina decyduje się na takie rozwiązanie. Oczywiście im więcej możliwości, jakie oferuje firma pogrzebowa, tym większe szanse na to, że więcej osób zdecyduje się na skorzystanie z ich usług. Pracownicy firm pogrzebowych powinni mieć na względzie stan psychiczny rodziny, która nie zawsze jest w stanie odpowiednio racjonalnie myśleć. Dlatego też bardzo często muszą w delikatny sposób próbować wyjaśnić rodzinie szczegóły przebiegu pogrzebu czy też pomóc podejmować niektóre decyzje. Do takich dość trudnych należy między innymi ta o pozostawieniu trumny zamkniętej na czas uroczystości. Rodziny zazwyczaj chcą się pożegnać, pozostawiając trumnę otwartą, jednak w wielu sytuacjach nie jest to najlepsze rozwiązanie. Mowa na przykład o osobach zmarłych w wypadkach, których wygląd nie jest najlepszy, dlatego pracownicy firm pogrzebowych zazwyczaj przekonują rodzinę do pozostawienia trumny zamkniętej.

Komentarze 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Organizacja pogrzebu z domem pogrzebowym